Παραπολιτικά

Ο Αντώνης Χαροκόπος συνεχάρει τους αθλητές της άρσης βαρών….τι γράφει στον προσωπικό του λογαρισμό στο facebook….

Ο Αντώνης  Χαροκόπος  βοηθός Περιφερειάρχη σε θέματα Υγείας και Κοινωνικής αλληλεγγύης – Γ’ Αντιπρόεδρος Ε.Σ.Α.μεΑ συνεχάρει και μέσα από τον προσωπικό του λογαρισμό στο facebook το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο άρσης βαρών σε πάγκο “Fazza”,

Εμείς στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας ήμαστε λίγο γούρικοι,
πριν από λίγο καιρό είχαμε βραβεύσει τον Δημήτρη Μπακοχρήστο. Σήμερα ο Δημήτρης μας έφερε άλλο ένα μετάλλιο ασημένιο από το Παγκόσμιο Κύπελλο FAZZA.
Συγχαρητήρια στον Χρήστο και σε όλους τους αθλητές.!!!

Το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο άρσης βαρών σε πάγκο “Fazza”, ήρθε δια χειρός Κωνσταντίνου Δήμου και μάλιστα με νέο ρεκόρ Ευρώπης! Ο Έλληνας πρωταθλητής, όπως συνέβη στις περιπτώσεις των Μπακοχρήστου και Μωϋσιάδη, κατέκτησε την 2η θέση στα +107 κιλά, σηκώνοντας στην δεύτερη προσπάθεια 231 κιλά, ένα περισσότερο από το δικό του ευρωπαϊκό ρεκόρ που είχε πετύχει πέρυσι στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γαλλίας.

Ο Δήμου σήκωσε στην πρώτη προσπάθεια 222 κιλά, ενώ προσπάθησε να «κλέψει» το χρυσό από τον Ιορδανό Ελσεμπλί, όμως ήταν άκυρος στα 233 κιλά που επιχείρησε στην τρίτη προσπάθεια. Έτσι με 231 κιλά κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ ο Ελσεμπλί που ήταν πρώτος, είχε 232 κιλά στην τρίτη προσπάθεια. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Σάμο Ασλάνοφ από το Αζερμπαϊτζάν με 206 κιλά.

“Πετύχαμε το στόχο που είχαμε θέσει εξ αρχής. Ένα νέο ρεκόρ Ευρώπης και χαιρόμαστε ιδιαίτερα γι` αυτό. Παρότι το τελευταίο διάστημα είχε αρκετά προσωπικά προβλήματα με αποτέλεσμα να μην είναι συγκεντρωμένος στην προπόνηση, κατάφερε να πετύχει το στόχο του.

Αυτή τη στιγμή είναι στην 3η θέση της παγκόσμιας κατάταξης και δύσκολα θα χάσει την πρόκριση για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Νομίζω ότι αυτό που χρειάζεται είναι περισσότερη στήριξη για να διεκδικήσει μετάλλιο στο Τόκιο”, είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Δημήτρης Ιωαννίδης.